ДО МОРЯ

Людмила Ковальська, мистецтвознавець
Початок самостійного шляху в малярстві Степана Ярового припадає на далекі довоєнні роки. Оселившись у Ялті, 1936-го, майбутній мистець відвідував заняття в студії живопису й назавжди став палким шанувальником пейзажів Криму. Півострів для майстра перетворюється на улюблене місце праці. 1939-го в Сімферополі Степан Яровий уперше експонує власні картини в сузір’ї відомих майстрів старшого покоління кримських живописців: М.Самокиша, К.Богаєвського, О.Гауша, М.Барсамова. Саме від них він перейняв і далі розвивав у своєму мистецтві реалістичну традицію української та російської шкіл живопису. Та почалася війна... Після повернення з фронту, в другій половині 40-х, Степан Калинович остаточно постановив собі присвятити життя живопису. Він професійно навчається в Москві, в Центральній художній студії «Всекохудожник», якою керував відомий російський живописець Борис Йогансон.

Кн. 32-33 №3-4 2013

ВНУТРІШНЯ МОНГОЛІЯ ВАЛЕРІЯ ШКАРУПИ

Дмитро Корсунь, мистецтвознавець
Справа, звичайно, не тільки в ориґінальній географічній назві «Внутрішня Монголія», а й у її накопиченому символічному змісті. Безсумнівно, назва ця як символічний код дещо загадкова, багатозначна, манка. Здається, Внутрішня Монголія несе певний прихований зміст, послання-текст, якусь невизначену катастрофічну цивілізаційну загрозу або навпаки – останню надію на сховок і захист. Вона – така паністорична Монголія, що сягає краю історії та ще й досі куриться живим пилом віків від ери динозаврів і до останньої людської світової війни. Географічно вона розпросторилася духмяними пасовищами, озерами, тисячними кінними табунами. І саме тут з’явилися «люди довгої волі », яких повів походом до останнього моря за собоюЧингісхан. Звідси накочувалися ці невідомі народи до берегів океану, впливаючи, так чи інакше, на цивілізаційні процеси…

Кн. 32-33 №3-4 2013

ПАЛЕОЛІТ ЯК МЕТОД

(ПРО ТВОРЧІСТЬ ДМИТРА СТЕЦЬКА І НАВКОЛО НЕЇ)
ДО 70-РІЧЧЯ МИСТЦЯ

Анатолій Астаф’єв, кандидат філософських наук
Так історично склалося, що художника ДмитраСтецька, яскравого представника західноукраїнського мистецького андеґраунду, я знаю ще з раннього дитинства, й мої хаотичні та нетривкі спогади про нього пов’язані з кінцем 70-х, коли в мене виникли перші уявлення про тернопільське мистецьке та літературне середовище, до якого були причетні мої батьки. Високий, по-спортивному підтягнутий, мовчазний, завжди зосереджений на своєму, дистанційований від зайвої навколомистецької метушні – таким я бачу Дмитра Стецька й сьогодні, майже через сорок літ.
Він – не активно медійний у піар-розумінні і взайве не любить про себе нагадувати.

Кн. 32-33 №3-4 2013

ПЕРСОНА І МІСТО

РОЗМОВА З ЮРКОМ КОХОМ
В експозиції ґалереї «АВС-арт » жовтнем місяцем 2013-го були представлені вибрані живописні твори Юрка Коха. Це близько 50 полотен 1990-2010-х років, об’єднаних особливою метаурбаністичною атмосферою. Тут Персона (Body) йМісто (Town) – єдина цілісність, зафіксована художником у своїй іноді майже невловимій багатоликості.
Богемно- творчий Львів неможливо уявити без Юрка Коха. Він – знавець найпотаємніших куточків міста, його лицьового й зворотного боків, закапелків і шпарин, дахів і підворіть, будинків і вулиць, стінописів і брам. Він – спостерігач за парадоксами й закономірностями Леополіса, за його мешканцями: знаними персоналіями й упізнаваними постатями, ликами й масками, прихованими істотами й невидимими сутностями.

Кн. 32-33 №3-4 2013

«ГОРИЗОНТАЛІЇ»

ЕКСПОЗИЦІЯ ДУМОК ПЕРША:ЬВАСИЛЬ БИК 
Живу за містом. – Повинен бути зв’язок із довкіллям, щоб я міг вийти на вулицю, послухати спів птахів, погладити кота. Маю бути в контексті природи. Надихаюся, звичайно, й мистецтвом, театром, музикою. Коли мої батьки працювали – то співали пісень. І я далеко від того не відійшов…

…Мистець повинен бути філософом. Його твори – це філософія. А сюди заходить мислення, породжуючи почуття.

ЕКСПОЗИЦІЯ ДУМОК ДРУГА: КОСТЬ БОРИСЮК
…Мої виставки відбувалися в Києві, Луцьку, Львові, Тернополі, Нью-Йорку, Абердині, Единбурзі. Реакція публіки – різна, адже в мистця не буває, як у спорті: перше, друге, третє місце. Для художника важливо почути саме розмаїті відгуки – це наснажує працювати далі.
Взагалі, в Україні відчутна різниця між периферією та столицею – за кордоном такого немає.

Кн. 32-33 №3-4 2013