«НАДІЯ. ПРОБУДЖЕННЯ»

Ганна Снітко, мистецтвознавець
Прекрасна ідея індійського філософа-миротворця Шрі Чинмоя в Міжнародний день миру проводити по всьому світі Ходу Миру, аби в такий спосіб хоча б на один день щороку привертати увагу землян до страшної проблеми братовбивчих воєн, що переслідують усі народи світу, як незнищенна, невиліковна епідемія, спалахуючи то в одному, то в іншому реґіоні, а то розгораючись у світове побоїще. Мистці, інші творчі люди, підтримавши рух на відзначення Міжнародного дня миру, могли би значно ефективніше впливати на громадську думку, бо художні твори мають глибинний зв’язок із людською свідомістю, спонукають серйозно замислитись і діяти…
У творах «Русь», «Князь на князя – брат на брата», «Діяння Андрія Боголюбського на Русі» Олександр Мельник передає суть кривавих загарбницьких, міжусобних, братовбивчих воєн Середньовіччя. Всі ті «діяння» – під пильним поглядом Творця: «Бачу справи твої, людино!»

Кн. 32-33 №3-4 2013

АРБОРЕТУМ – МІСЦЕ ДЛЯ НАТХНЕННЯ

Лідія Гурська, мистецтвознавець
Арборетум (від лат. arbor – дерево, дендрарій) – колекція штучно розведених деревних порід, частина ботанічного саду. Це символічна назва для мистецького пленеру, що збирає унікальних творчих особистостей, асоціативна з ботанічним садом, який має коштовну збірку дивовижних рослин.
Ботанічний сад у Болестрашичах (село розташоване за 7 км на північний схід від Перемишля) – одна з природних і культурним пам’яток Польщі. Він заснований 1975 р. на території відновленого маєтку, де в середині ХІХ ст. жив і працював художник Пйотр Міхайловскі, представник Романтизму. Тож мистецькі традиції цього місця мають досить давню історію. 16-й Міжнародний живописний пленер «Арборетум» відбувся в липні-серпні 2013-го. 

Кн. 32-33 №3-4 2013

ВАЛЕРІЙ ФРАНЧУК: «Я ПРОСТО ЩОДНЯ РОБЛЮ ТЕ, НА ЩО БЛАГОСЛОВИВ МЕНЕ ГОСПОДЬ»

Від початку цього року в Історико-етнографічному музеї «Бойківщина» в Самборі, що на Львівщині, експонується виставка «Сакральне мистецтво у творчості Валерія Франчука» – 147-ма персональна й третя за рахунком (2008, 2010, 2013) у «Бойківщині» імпреза заслуженого художника України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка. У робітні з маестро спілкувалася мистецтвознавець, вчений секретар музею Галина Матвіїшин.

Галина Матвіїшин: Ви влаштовуєте багато імпрез, але Самбір – не столиця, а музей «Бойківщина» – не Лувр. Звідки така симпатія саме до нашого міста, до музею, до Бойківщини?
Валерій Франчук: Музей просто вразив – палац ХVІІ століття, де експонуються зі знанням і любов’ю підібрана колекція бойківських старожитностей, меблі родини Козакевичів, виставки сучасного мистецтва та багато іншого. 

Кн. 32-33 №3-4 2013