СЛІДАМИ ЧОРНОГО ВОРОНА

Андрій Надєждін, мистець
Якщо від’їхати лише на 40 кілометрів від Кіровограда трасою «Миколаїв – Київ» на Олександрівку, то можна побачити дороговказ: «Розумівка через Бовтишку. Історико-архітектурний заповідник родини Раєвських. Пам’ятка архітектури національного значення Хрестовоздвиженська церква, усипальниця ґенерала М.Раєвського». Повертаємо ліворуч, і хвилин за 5-7 перед нами розкриває свої обійми колоритне, багате на дивовижні краєвиди село Розумівка – його яри й балки, пагорби, ліс, ставки й озера несуть на своїх плечах пам’ять української минувшини.
Сучасну назву село отримало в ХІХ столітті. Дивний хист місцевого люду перетворив колоніальну Еразмівку (назва, дарована на честь сина польського управителя Дембовського, ще за часів панування на Смілянщині князів Любомирських) на посутньо українську Розумівку.

Кн. 28-29 №3-4 2012

ВЕКТОР П’ЯТЬОХ

Ольга Котова, художник, кандидат мистецтвознавства
Початком ХХІ століття в мистецькому житті Одеси найпотужніша й найчисленніша орґанізація, що об’єднує мистців, – Національна спілка художників України. Але в просторі художнього світу абсолютно самостійно не одне десятиліття виступає творче об’єднання модерністських мистців «Мамай ». Останнім часом як очевидне явище звучать і художники так званого актуального мистецтва, що об’єднуються в групи ситуативних форматів, визначені характером кураторських проєктів. Та, зрештою, йтиметься про п’ятьох мистців: художників Андрія Коваленка, Ольгу Котову, Віталія Кузьміна, Олександра Силантьєва і скульптора Клима Степанова. П’ять полярностей, різних авторів, однак усіх об’єднує світле начало, прагнення до гармонії, модерністські тенденції, опертіна класику, ґрунтовність, легкість: «Пишеться, як дихається ».

Кн. 28-29 №3-4 2012

МИСТЕЦЬКИЙ «ДЕНЬ СВОБОДИ»

Олександр Мельник, мистець, куратор виставки
22 листопада 2012 року в Ґалереї мистецтв ім. Олени Замостян Національного університету «Києво-Могилянська академія» на відзначення Дня Свободи, встановленого Указом Президента Віктора Ющенка й відміненого Указом Президента Віктора Януковича, відкрилася виставка «День Свободи», в якій узяли участь 39 мистців із Києва, Харкова, Одеси, Тернополя. З-поміж них – наш 94-літній патріарх Василь Забашта, Марія Литовченко, Микола Стороженко, Віра Баринова-Кулеба, Володимир Прядка, Володимир Пасивенко, Микола й Петро Малишки, Ніна Денисова, Феодосій Гуменюк, Олександр Івахненко…
Це була мистецько-політична акція, що засвідчила віковічне прагнення нашого народу до свободи, незнищенність ідеалів свободи для українських художників.

Кн. 28-29 №3-4 2012