КРАТЕРИ І ВАКУУМИ НАМ

ІДЕЯ НАЦІЇ ЗНОВУ ЗДІЙМАЄ ХВИЛЮ У МОРІ СУЧАСНОГО УКРАЇНСЬКОГО МИСТЕЦТВА 
Микола Маричевський, головний редактор «Артанії» 1995-2005 рр. 
Задум створення Національної асоціації мистців України немовби сам собою виник того 1990 року, коли збуджена Україна уставала після довгих потоптів по ній чужинців. Упродовж десятиліть. І століть. Уставала з колін. З колін рабства піддержавности і рабства духа. Болючий і лоскітливо радісний час. На хвилі політичних і громадських збуджень підносились національно свідомі душі патріотів і мислителів, в’язнів сумління і творців мистецтв. Задумів було багато. І крила не було обтято. У Києві, уві Львові, Харкові, Ужгороді, Чернігові, Одесі, Запоріжжі, Тернополі, Полтаві, Севастополі, – по всій Україні розбурхувалось маєво національної думки і діла. Тріпотіли на свободоносному вітрі синьо-жовті й червоно-чорні стяги. 

Книга 18 №1 2010

ХТО СТВОРЮВАВ НАМ

Створення Національної Асоціації Мистців виношували в думках, підтримали нас своїми порадами, даючи завжди слушні пропозиції: Іван Гончар, Данило Нарбут, Веніамін Кушнір, Іван Литовченко, Ернест Контратович, Юрій Лащук, Григорій Корінь, Галина Зубченко, Володимир Юрчишин, Володимир Патик, Софія Караффа-Корбут, Федір Глущук, Людмила Семикіна, Стефа Шабатура, Леся Крип’якевич, Роман Крип’якевич, Слава Стецько, Богдан Сорока, Ака Перейма, Мирослава Мудрак, Костянтин Мілонадіс, Микола Плав’юк, Галина Севрук...

Книга 18 №1 2010

ТАКІ РІЗНІ… І ВСІ НАШІ… МИСТЦІ

Христина Береговська, мистецтвознавець
Cьогодні пленери посідають не останнє місце в шерезі мистецьких заходів та організацій. Із 2 по 13 жовтня в Хусті, що на Закарпатті, відбувся міжнародний пленер, що об’єднав мистців із різних міст України й зарубіжжя.
Усе починалося так…
Славне закарпатське місто потішили своєю присутністю художники з різних мистецьких куточків. За сприяння Хустської міської ради в особі мера Михайла Джанди та організаторів Ореста Цюпка та Олександра Певсе пленер супроводжувався цікавими екскурсіями, творчим відпочинком на Синевірській поляні в гостях у Віктора Чепенця, промовистим відкриттям виставки в хустській картинній галереї та нагородженням художників.
Пленер мав поліформатний характер, позаяк згуртував різних мистців із різних творчих груп. Атмосфера пленеру гусла творчим потенціалом, насичувалася карпатською красою. 

Книга 13 №4 2008

ХОДА ВІЧНОСТИ

Оксана Алексєєва, мистецтвознавець
Як культурний архетип образ Хортиці вже перетворився на один із чинників у боротьбі світоглядів – духовного, закоріненого в глибини української культури, та космополітично-споживацького. Тема Хортиці розлогою іконографією проникає у сучасний процес творення національного стилю. Найвідоміший український острів приваблює мистців насамперед як уособлення української долі, що в ній неповторно сплелися траґізм та звитяга. Міжнародний мистецькийпленер «Хортиця крізь віки», котрий дев’ятим разом відбувся в Запоріжжі з 26 серпня по 8 вересня 2011 року, і далі має за мету відроджувати в українському мистецтві історичний жанр. Утілюючи один із напрямів цього важливого процесу, пленер протистоїть неґативному впливу доволі аґресивного арт-бізнесу в Україні, зберігаючи недоторканим свою духовну складову.

Книга 24 №3 2011

ОДЕСЬКИЙ НЕФІГУРАТИВ, РОЗДУМИ ПІСЛЯ ВИСТАВКИ

Віра Савченко, кандидат філософських наук, мистецтвознавець
Наприкінці 2011 року в Одесі експонувалася перша в історії Одеської орґанізації Національної спілки художників України виставка творів «одеського нефіґуративу ». У ній узяли участь автори, добре відомі та визнані в царині абстрактного мистецтва, а також творча молодь, котра у свій спосіб бачить і шукає засади нефіґуративної формотворчости. Ця подія планувалася кілька років. Тому саме факт виставки, що відбулася, її високий рівень і включення у майбутні плани Одеської орґанізації НСХУ як реґулярного заходу мають шанс скласти важливу віху в подальшому художньому житті не тільки Одеси.
Одеські художники різних ґенерацій і творчих спрямувань часто звертаються до абстракції.

Книга 25 №4 2011

«ОБРАЗ і ТЕКСТиль»

Таміла Печенюк, куратор виставки, професор катедри художнього текстилю Львівської національної академії мистецтв
Упродовж двох тижнів на порубіжні весни й літа у львівській ґалереї «Коралі» експонувалася виставка «ОБРАЗ І ТЕКСТиль» – дипломні роботи цьогорічних маґістрів – випускників катедри художнього текстилю Львівської національної академії мистецтв. Ця акція не лише увійшла в першу п’ятірку виставок нової ґалереї, а й успішно розпочала відлік творчих імпрез молодих фахівців українського художнього текстилю.
Імовірно, для декого це звичайна подія на тлі зростаючої активности виставкової діяльности в нашій країні. Однак вона, на мою думку, виходить за межі «звіту катедри про свою роботу» (до слова – доволі поважного звіту в ювілейний рік художнього закладу).

Книга 23 №2 2011

КОЛЬОРИ «ПОДІЛЬСЬКОЇ ПАЛІТРИ»

Галина Гірник, завідувач експозиційного відділу Хмельницького обласного художнього музею
Десять років тому мистецьке життя Хмельниччини збагатилося – тоді було засновано щорічний конкурс дитячих творів на здобуття премії ім. Л.Мазур «Подільська палітра».
За цей час проєкт не лише не втратив своєї актуальности, жвавости, а, навпаки, поглибився й розширився. Аматорський на початку, конкурс став серйозним, професійно заанґажованим мистецьким продуктом: із міського, що охоплював три дитячі художні школи, розрісся до міжобласного, в якому беруть участь більше десяти профільних, а з 2009 року й загальноосвітніх закладів.

Книга 21 №4 2010

«БУКВА - ЗНАК НАЦІЇ»

Юлія Марчевська, мистецтвознавець
Головна мета фестивалю – поновити інтерес до каліграфії й типографії в Україні, створити середовище для спілкування каліграфів, шрифтарів, типографів, видавців, людей творчих професій, працівників рекламного бізнесу, студентів художніх закладів та всіх, хто у словах і книгах цінує не тільки зміст, а й вишукану форму.
Каліграфія, найдавніше з мистецтв, – залишається актуальним, оскільки продовжує традицію, збагачуючись сьогоденням. Важко уявити без написів будь-яку царину традиційного українського мистецтва. Вони орґанічно впліталися в архітектуру житла, інтер'єри храмів у вигляді мозаїк, розписів, різьблення на камені та дереві.

Книга 21 №4 2010

«МАМАЙ-FEST» У КАМ’ЯНСЬКОМУ

Олена Годенко-Наконечна, мистецтвознавець
Червнем 2010 року в місті Дніпродзержинськ (Кам’янське) Дніпропетровської области відбувся Третій історико-культурологічний фестиваль «Мамай- fest». Ініціатор проведення цього щорічного заходу – Музей історії міста Дніпродзержинська та його директор Наталія Буланова. Фестиваль проводився за підтримки місцевої влади та Національної спілки майстрів народного мистецтва України.
Те, що фестиваль, присвячений сакральному національному образу – Козаку Мамаю, відбувається вже третій рік поспіль саме у Придніпров’ї – не випадково, бо цей реґіон споконвічно козацький.

Книга 21 №4 2010

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ «АРТ–АКТ»

Орест Голубець, доктор мистецтвознавства
Сучасне художнє життя для критика мистецтва всуціль сповнене інтриґою несподіванки. Запрошення приїхати в Чернівці для участи в журі (а уже на місці – очолити його роботу) стало для мене не лише несподіваним, але й приємно здивувало. Адже тут відбувалася підготовка до проведення Першої всеукраїнської трієнале абстрактного мистецтва «Арт-акт».
За мірками розвинених европейських держав, де поступово стираються відмінності між великими меґаполісами, маленькими містечками і селищами у можливостях ознайомитися з культурними надбаннями сучасности, у факті орґанізації мистецької акції такого рівня у Чернівцях немає нічого дивного. Однак ситуація посттоталітарної України дещо інша.

Книга 20 №3 2010