«СУРЖИК» ЧИ ПРАМОВА ?

Галина Гармаш
Історія – жінка, вона любить народи молодші, чия могутність ще переважно м’язового характеру і недратує витонченою духовною зверхністю. Приклади? Та їх безліч – і знищені цивілізації інків, ацтеків, майя, і розпорошені ассірійці та євреї, і пригноблені на своїй землі нещасливі народи, чиїми сусідами зросли нові племена з нестримуваною моральними заборонами і толерантністю молодою волею до влади. Опір басків іспанізації, ірландців англізації – це не перемога в народній ментальності націоналістичного над вселюдським (мовляв, всі колись зіллємося воєдино, чого ж баскаличитися?), це оборона духовних кодів такої глибини, з втратою яких непоправно обміліє людство. Це – інстинкт, його зберігають чутливіші до Духу, що є Слово. Але боротьба ведеться такими нешляхетними засобами, що й останні оборонці – поети – помирають не стільки від ран, скільки від ядухи під бенкетними дошками переможців. 
 Загроженим народам залишається дві цяцьки – ідеалізація минулого і мовний пуризм.

Книга 01 1995

УКРАЇНСЬКЕ СЛОВО «КРИМ»

Іван Семененко
Кожне слово у своєму розвитку від зародження до теперішнього свого звучання та значення пройшло кілька ступенів поставання. В основі кожного слова лежить первісний тваринно-стихійний шар, тобто або тваринний звук-голос, або стихійний (вітер, вода), або ж механічний. Щось подібне стосується і зображення цих звуків, тобто написання літер. На жаль, слов’янський алфавіт, який був створений на замовлення з певними цілями, частково втратив подібність деяких літер до свого першонароджувача, але ця подібність чудово збереглась і понині в грецькому та латинському алфавітах. Безумовно, жителі часів Трипільської, і Кіммерійської, і Скитської, і Гунської держав, що існували на наших землях відповідно від IV тисячоліття до нашої ери аж до приходу так званої скандинавської Русі (хоч слово Русь походить від цілком українських слів ОРЮ СВОЄ, ОРЮСЬ, як самовизначення людини-господаря і власне землі в першій особі однини), звичайно користалися письмом.
Археологічні знахідки дають усі підстави вважати, що це був той алфавіт, який тепер називається латинським.
 

Книга 01 1995

МОВО РІДНА.

Євген Рослицький
«Мово!.. Пресвятая Богородице мого народу! З чернозему, з любистку... здніпровської води, від зорі і місяця народжена... яничарами в степу піймана... в рабство за безцінь на торговищі продана... повернися до нашої хати, звідки тебе вигнано...» Катерина Мотрин

Здається, що немає в усьому світі такої зворушливої молитви до мови. І це не дивно, бо жодна мова не зазнала такого жорстокого переслідування й терору, як наша українська мова впродовж довгих століть. І то від кожного окупанта і всякими способами, включно до актів офіційної заборони державою і... церквою.
1690 – Російська Православна Церква заборонила «кієвскіе новия книги», писані тодішньою українською мовою, а на авторів (між ними і Петра Могилу) кинули «проклятство і анатему».
1720 – Петро І заборонив друк книжок українською мовою, «щоб від російської ніякої різниці й окремого наріччя в них не було».
1753 – Заборонено українську мову в Києво-Могилянській Академії.
1769 – Російська православна Церква заборонила друк «Букваря».

Книга 04 1998