ВАРТОВИЙ УКРАЇНСЬКОГО ВСЕСВІТУ

БОРИС ГРІНЧЕНКО В МУЗЕЙНІЙ СЦЕНОГРАФІЇ НАДІЇ МОНАСТИРСЬКОЇ
ДО 145-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ БОРИСА ГРІНЧЕНКА
Олена В’ячеславова, мистецтвознавець, кандидат філософських наук
...Чи знаєте ви це надзвичайне місце на Луганщині, де несе свої тихі води річечка з нехитрою назвою Біла?.. З мосту, що перетинає її на трасі Луганськ- Донецьк, на 60-му кілометрі, відкривається краєвид зеленої долини зі старими вербами. Там стоїть невеличкий одноповерховий будиночок із дикого пісковику зі скелястої гори над річкою. «Загірня» – так підписуватиме свої твори одна з дивних мешканок цієї оселі.
Це про нього, Бориса Дмитровича Грінченка, з огляду на його ймовірний переїзд до Галичини, Павло Грабовський скаже: «...Без Вас зовсім нікому буде працювати, бо патріотів багацько скрізь, а робітників чомусь не чути».

Книга 13 №4 2008

ЛИСТИ МИТРОПОЛИТА АНДРЕЯ ШЕПТИЦЬКОГО ТА ЙОГО ПОДОРОЖІ ДО АМЕРИКИ

З АРХІВУ УКРАЇНСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО МУЗЕЮ В ЧИКАГО

Марія Климчак, Чикаго/strong
У Український Національний Музей у Чикаго в жовтні та листопаді 2006-го року відкриє документальну фотовиставку із власного архіву, присвячену 100-літтю української греко-католицької парафії св. о. Миколая. Ця подія свідчить: ми повертаємося до вартостей попередніх поколінь української еміграції. Музей архівує, опрацьовує історичні документи української громади, що засвідчують нашу національну ідентичність у нових умовах на новій землі. Безперечно: небуденність цієї виставки – досі нікому не відомі оригінали листів Митрополита Андрея Шептицького, унікальні фотографії, що зберегли обличчя, яке належить історії, – зацікавить як Америку, так і Україну.
 

Книга 07 2005

ПІНЗЕЛЬ У ЛУВРІ: УКРАЇНСЬКА ГОРДІСТЬ – ФРАНЦУЗЬКА ПОШАНА

Віра Стецько, мистецтвознавець
Виставка «Іоанн Георг Пінзель: бароковий скульптор в Україні ХVIII сторіччя» відкрилася в каплиці Шапель у Луврі 21 листопада і триватиме до 25 лютого 2013 року. Потрапити до лівого крила Сюллі, де розташована колишня каплиця Людовіка ХVI, неважко. Всюди афіші зі вказівниками, на стінах музею – великі банери, що повідомляють про виставку однієї з найзагадковіших постатей у світовій історії мистецтва. Він з’явився в Бучачі невідомо звідки наприкінці 1740-х років на «фабриках» графа Миколи Потоцького і відповів своєму часу величними бароковими пам’ ятками, що ставлять його в один рівень із найвидатнішимиевропейськими майстрами ХVIII століття. Його ім’я щезає з тецьких обріїв у кінці 1761-го, а творчість великого майстра визначає цілий період у розвитку нової пластики українського експресивного пізнього бароко, яку взяли за основу й трансформували в нових пластичних ідеях понад 40 учнів та послідовників.

Кн. 28-29 №3-4 2012