КЛЯТВА

ЛАУРЕАТИ ДЕРЖАВНОЇ ПРЕМІЇ УКРАЇНИ ІМ. ТАРАСА ШЕВЧЕНКА 1995 РОКУ
Валентин Задорожний
Натхненний співець України – художник, громадянин, патріот І.-В. Задорожний, якому цього року присуджено Державну премію України ім. Т.Г.Шевченка, був у царині мистецтва воістину одержимим. Він творив як деміург, як ратай і будівник, день у день, безнастанно, вголос даючи собі клятву за клятвою, – явити біль і красу Рідного Краю...
Його висловлювання, крилаті фрази ходили у колег по руках, передавалися з уст в уста, будили думку, освітлювали істинно мистецьке в образотворчому світі. Дещо із прижиттєвих його скрижалів збереглося досі у пам‘яті сучасників, зафіксоване на папері.
Наразі подаємо в альманасі «Клятву» як першопублікацію – із принагідних записів його дружини та спогадів колег.
«Бережи свою душу».
«Будь щирим у мистецтві».
«Виборюй!»
«Викинь із творчості шори і штори».

 

Книга 01 1995

ЩО ОЗНАЧАЄ «РУШНИК»

В УКРАЇНСЬКОМУ ОБРАЗОТВОРЧОМУ МИСЛЕННІ ТА НАРОДНІЙ КУЛЬТУРІ
Володимир Данилейко 
Глибинна суть і багатогранність образів, і жанрів, і виробів традиційного українського народного мистецтва нерідко спонукають його дослідників вдаватися до деяких суміжних із мистецтвознавством галузей знань, оскільки сам естетичний аналіз, «розгулюючись» та «сковзаючи» по зовнішній лицьовці тієї чи іншої мистецької речі, не дає не тільки повної, але, на жаль, і правильної відповіді: яке ж надзавдання вклав у свій витвір художник-майстер, що по суті означає та чи інша, видно, вартісна річ, задля чого у неї вселено стільки вигадки і таланту, і чому вона, наприклад, тримається на історико-культурному плаву тисячі літ?
Щодо з’ясування, а, може, й розшифрування закодованих образотворчих явищ народного мистецтва, то чи не найпершими помічниками приходять до нас такі науки, як народознавство, космологія, фольклористика, релігієзнавство, філософія, математика, філологія, а буває, що й природознавство, краєзнавство, історія, письменство, археологія, календарство, географія, медицина тощо. 

Книга 04 1998